System operacyjny – co i jak

Jeżeli jesteś niedzielnym użytkownikiem komputerów, smartfonów z pewnością ominęła Cię całą sytuacja na rynku. Oczywiście, nie musisz interesować się technologią. Rozumiemy to, sami też nie jesteśmy w tej materii fanatykami. Ale wybór dobrego i pasującego systemu operacyjnego, to dość istotny element pracy i życia z elektroniką.

Jeżeli spojrzysz na obecny rynek komputerowy, to szybko zobaczysz jakie systemy są tymi popularnymi. Windows, to klasyczna, solidna opcja spotykana w wielkości domów i biur. Linux to taki jego bardziej skomplikowanym brat. A macOS to dedykowane dla Apple oprogramowanie, które odcina się od Windowsa.

1.   Windows

Dla większości użytkowników komputerów stacjonarnych, Windows to podstawowa, najlepszą wersja systemu operacyjnego. Niemalże każda osoba kupująca nowy komputer, wybiera właśnie ten system operacyjny.

Jego największymi plusami, które wyróżniają go na tle innych systemów jest zdecydowanie jego prostota. Jest to system bardzo intuicyjny, pozwalający na użytkowanie go przez niemalże każdego.

Innym plusem jest fakt, że system ten jest bardzo otwarty. Pozwala na korzystanie z całej masy programów i rozszerzeń, które ułatwiają i usprawniają działanie.

Jego największym minusem jest to, że przez swoją otwartość jest bardzo podatny na wirusy i ataki hakerskie.

2.           Linux

Linux to dla wielu lepszy i szybszy brat Windowsa. Jest to system otwartoźródłowy, pozwalający się kreować według potrzeb i wyobrażeń użytkownika. Dzięki temu personalizacja tego systemu jest ekstremalnie dokładna. Można w nim zmieniać niemalże wszystko. Skutkuje to także wyższym poziomem bezpieczeństwa.

Wielkim minusem tego systemu jest fakt, że nie jest on dla wszystkich. Jest on bardzo skomplikowany, gdyż wiele aktywności wykonuje się poprzez komendy, a nie przy pomocy myszki. Aspekt ten często odrzuca nowych użytkowników.

3.           MacOS

Perła w koronie elektroniki okraszonej symbolem jabłka. System operacyjny zupełnie inny od Windowsa i Linuxa. System ten, utrzymywany jest ściśle jako ekskluzywny system dla urządzeń Apple. Dzięki temu, system ten jest niedostępny dla użytkowników, wybierających telefony z Androidem i komputery z Windowsem i Linuxem.

Ogromnym atutem tego systemu, jest sama integralność między urządzeniami. Urządzenia Apple są w pełni kompatybilne z innymi tworami Apple. Dzięki temu każdy użytkownik może stworzyć swój własny, niepowtarzalny ekosystem.

Ta kompatybilność między urządzeniami jest również wadą tego systemu. Nie ma możliwości instalacji i używania aplikacji zewnętrznych. Przez ten fakt, jeżeli posiadasz tylko jedno urządzenie z firmy Apple, nie połączysz go w żaden sposób z innymi urządzeniami z innymi systemami.

Systemy operacyjne podsumowanie

Systemy operacyjne to podstawowy i najważniejszy element naszych urządzeń. To dzięki nim użytkownicy mogą cieszyć się sprawnym i szybkim użytkowaniem komputera i telefonu. Warto jest zapoznać się z wieloma systemami, aby mieć pewność, że używamy tego, który najlepiej do nas pasuje.

Jeżeli preferujesz wolność i otwartość na nowe urządzenia i programy, zapoznaj się z Windowsem i jego bardziej skomplikowanym bratem Linuxem.

Jeżeli chcesz zbudować swój zamknięty i dostosowany ekosystem, pomyśl o inwestycji i przeniesieniu się na urządzenia Apple i jego macOS.