Przechowywanie danych w chmurze – czy to się opłaca?

W dobie cyfryzacji dane stały się jednym z najcenniejszych zasobów. Są istotne w życiu codziennym zarówno dla firm i użytkowników prywatnych. Dokumenty, zdjęcia i bazy danych – odpowiednie przechowywanie tych informacji to element naszego życia codziennego. Coraz częściej tradycyjne metody przechowywania ustępują miejsca rozwiązaniom chmurowym. Cyfrowe przechowywanie danych to nasza przyszłość.

Czy przechowywanie danych w chmurze jest naprawdę opłacalne? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i kosztom tego rozwiązania!

Jakie dane można przechowywać w chmurze?

Chmura to doskonałe rozwiązanie na przykład, gdy na Twoim telefonie brakuje już miejsca na zdjęcia i inne pliki. Dzięki przechowywaniu danych w chmurze będzie można łatwo przenieść wszystkie zdjęcia do sieci i mieć do nich stały dostęp w każdej sytuacji. Zwolnisz tym samym cenne miejsce w pamięci urządzenia.

Dostęp do swoich fotografii w chmurze masz z każdego urządzenia. Warunek jest jeden – masz urządzenie dostępem do internetu. Niezależnie od tego, czy korzystasz z telefonu, tabletu, czy komputera. To wygodny sposób na zarządzanie zasobami bez obaw o utratę ważnych plików.

Do warto przechowywać w chmurze?

Jako właściciel smartfona nie musisz daleko szukać możliwości użycia opcji gromadzenia danych w chmurze. Jeśli często korzystasz z aparatu, to prędzej czy później zauważysz brak pamięci na swoim urządzeniu. Między innymi w takiej sytuacji przyda Ci się opcja magazynowania danych w internecie.

Powyższy przykład to nie jedyny pomysł na to, jak wykorzystać nowoczesną technologię dysku w chmurze. Oto inne pomysły w podobnym stylu:

  • Przechowywanie zdjęć i filmów.
  • Udostępnianie plików innym użytkownikom.
  • Tworzenie kopii zapasowych danych.
  • Przechowywanie dokumentów roboczych.
  • Synchronizacja danych między różnymi urządzeniami.
  • Zabezpieczanie ważnych plików przed utratą.
  • Współpraca nad projektami w czasie rzeczywistym.
  • Archiwizacja wiadomości e-mail i załączników.
  • Przechowywanie aplikacji i plików instalacyjnych.
  • Ograniczenie zużycia lokalnej przestrzeni dyskowej.

Czy dysk online jako chmura może być darmowy?

Ku zaskoczeniu wielu osób, dyski w chmurze są dostępne również za darmo. Warto jednak wziąć pod uwagę, że darmowe wersje chmur online to głównie pakiety z ograniczonym miejscem magazynowym. Zazwyczaj to zaledwie kilka GB. Taka ilość miejsca idealnie nada się by gromadzić w niej kilka tysięcy zdjęć lub filmów.

Wiele osób nawet nie wie, że na co dzień korzysta z chmury i od lat gromadzi tam swoje dane. Przykładem miejsca dyskowego online może być Twoja poczta e-mail. To tam zapisane są Twoje wiadomości wraz z załącznikami, czyli po prostu dane są zapisane w przestrzeni wirtualnej, a tak naprawdę gdzieś na serwerze, być może na drugim końcu świata.

Czy dane w chmurze są bezpieczne?

Wiele osób zadaje sobie takie pytanie: “czy gromadzenie danych w chmurze online jest w ogóle bezpieczne?”. Tutaj istotna będzie kwestia zabezpieczeń danej przestrzeni dyskowej. Jak tylko oferta operatora jako właściciela takiego dysku ma zaimplementowane odpowiednie zabezpieczenia i szyfry, to takie dane będą gromadzone poufnie. Należy pamiętać, że nigdy nie ma pewności co do ich ewentualnego wykradnięcia.

To między innymi z tego powodu warto stawiać na sprawdzone usługi. Jeśli szukasz miejsca w chmurze, to korzystaj z renomowanych firm, bo tylko wtedy pozostaniesz bezpieczny.